Çocuklar için kodlama yabancı dil kadar önemli | Haber Önünde

Haber Önünde

Çocuklar için kodlama yabancı dil kadar önemli

Çocuklar için kodlama yabancı dil kadar önemli
192 views
14 Ekim 2018 - 16:45

Kodlamanın Çocuklar İçin Önemi

 

Kodlama

 

Yıllardır izlediğimiz bilim kurgu filmlerinin artık gerçek olduğunu görüyoruz. Yapay zeka sayesinde bilgisayarların insanlardan daha iyi düşünmeye başladığına şahit oluyoruz. Peki, bunlar nasıl oldu diye düşünüyor musunuz? Cevabı çok basit, tüm bu gelişmeler aslında kodlama sayesinde olmaktadır. Kodlama geleceğin dili olarak düşünülürken artık çağımızın dili haline gelmiştir. Önceden nasıl bir dil bilen bir insandır diyorsak günümüz için bir programlama dili bilen bir insandır diyebiliriz. Yakın gelecekte ise programlama dili yani kodlama bilmek yabancı dil bilmek kadar önemli olacaktır.

 

Programlama mı kodlama mı?

 

Kodlama nedir diye merak ederken programlama ile de karıştırıyor olabilirisiniz. Programlama genel olarak bir cihaza istediğiniz bir şeyi yaptırmak için gereken ayarları yapmak ve komutları vermektir diyebiliriz. Ancak kodlama biraz daha farklı bir anlam içeriyor. Bilgisayar programlama dillerini kullanarak özel kodlarla yazılım ortamında çalışabilen bir program oluşturmak kodlama olarak adlandırılmaktadır. Programlama geneli ifade ederken kodlama biraz daha özele inerek sadece yazılım ortamında yapılan işleri anlatmaya çalışmaktadır.

 

Kodlamanın Çocuklar İçin Önemi

 

Bilgisayar ve yazılım dünyası günümüzde uçsuz bucaksız bir evren halini almıştır. Bu evrende yaşayabilmek ise oradaki toplulukların dillerini bilmekle mümkündür. Gelecekte bilgisayarların ve yazılımın artacağını düşündüğümüzde kodlama da çocuklarımızın hayatını idame ettirebilmeleri için önemli olacaktır. Herhangi bir bilgisayar programlama dilini veya kodlama mantığını bilmeyen insanlar gelecekte yaşadıkları hayatı anlayamayacak veya gerektiği gibi yaşayamayacaklardır.

 

Teknoloji günden güne ilerlemektedir. Yapay zeka hayatımızın her alanına girmeye başlamıştır. Yapay zekaya sahip cihaz veya bilgisayarların nasıl çalıştığını anlayabilmek için en azından basit kodlama mantığını bilmemizde fayda bulunmaktadır. Çocuklarımızın gelecekte bilgisayar ile çalışan cihazlarla daha çok ve daha yakından ilgileneceğini ya da ilgilenmek zorunda kalacağını düşündüğümüzde onların bugünden bilgisayar dili olan kodlamayı öğrenmeleri önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımız hayatlarını devam ettirmekte zorlanacaklardır.

 

Kodlamanın gelecekteki öneminin yanında çocuklar için etkin bir öğrenme ve beyin geliştirme aracı olduğu da unutulmamalıdır. Kodlama eğitimi çocuklara yaratıcılık, kendini ifade etme, yeni şeyler keşfetme becerileri kazandırmaktadır. Çocukların gelişimini artırmak için erken yaşlardan itibaren kodlama öğrenme aktiviteleri yapılmaktadır. Örneğin kodlama mantığını öğretecek birçok oyuncak ve materyal bulunmaktadır.

 

Eğlenceli Kodlama

 

Çocukların daha iyi öğrenebilmesi için kodlamaya eğlenceli bir şekilde yaklaşılması gerekiyor. Eğlenceli bir şekilde öğrenilen her şey daha iyi akılda kaldığı gibi daha etkili ve öğretici oluyor. Eğlencenin gücünden yararlanarak kodlama da çocuklara sevdirilebilir. Küçük çocuklara kodlama oyunları, gençlere ise basit kodlama programları ile bazıları tarafından korkulabilecek bu işin aslında karmaşık olmadığı gösterilebilir.

 

Günümüzde birçok kodlama kursu olsa da çocuklar için eğlenceli olan kursları seçmek daha faydalı olacaktır. Ancak kurs yerine okullarda eğlenceli ve öğretici kodlama dersleri olsa çocuklar bunu daha çok severek ve isteyerek yapacaklardır. Geleceği daha iyi inşa edebilmek adına okullarda kodlama dersleri müfredat programlarına dahil edilebilir.

 

 

 

Dünyada Kodlama

 

Çağımızı yakalayabilmek için sadece ülkedeki gelişmeleri takip etmek yerine dünya çapındaki gelişmeleri yakından takip etmeliyiz. Kodlama konusunda ise dünyadaki gelişmeler ayrı bir önem kazanmaktadır. Çünkü kodlama ile yetişen nesillere sahip olan ülkeler gelecekte dünyaya hükmedeceklerdir.

 

Gelecekte söz sahibi olabilmek için bugün çocuklarımızı birçok alanda olduğu gibi kodlama alanında da geliştirmeliyiz. Dünyada bu konuda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Çocuklar daha kolay öğrenebilmesi için kodlama üzerine vakıflar kurulmuş ve değişik faaliyetler yapılmaktadır. Çocukların daha iyi kodlama öğrenebilmesi ve daha yaratıcı beyinlere sahip olabilmesi için kodlama, oyunlar ile birleştirilmekte ve bu konuda ciddi yatırımlar yapılmaktadır.

 

Teknolojik donanım ve bilgisayar çağını, bu teknolojileri kullanmaya yarayan yazılım yani kodlama çağı takip edecektir. Geçmişte yabancı dile önem veren kişilerin günümüze hakim oldukları gibi bugün eğlenceli şekilde kodlama mantığını öğrenen çocuklarımız belki de ileride kodlama çağına damga vuran dilleri üretecek ve gelecek çağa hakim olacaklardır.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.