Zekâ Belirtileri Olan Çocuklar | Haber Önünde

Haber Önünde

Zekâ Belirtileri Olan Çocuklar

Zekâ Belirtileri Olan Çocuklar
2.298 views
03 Aralık 2018 - 12:12

Zeka Belirtileri Olan Çocuklar

Zekâ Belirtileri

Her insan zeki olmayı ister. Fakat zekâyı belirleyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler bebeklikten yetişkinliğe kadar bizi izler. Tabi zekâ her şey değildir. Önemli olan o zekâyı yönlendirebilmek ve başarılı olmasını sağlayabilmektedir. Siz de çocuğunuzun zeki olduğunu düşünüyorsanız bunları bilmenizde fayda var.

 

Hızlı Gelişirler

 

Zeki çocuklar hızlı büyürler ve erken konuşmaya başlarlar. Bununla beraber konuşmaya başlayan çocuklar çevresinden duydukları kelimeleri çabucak akıllarında tutarlar. Adeta hızlı öğrenmeleriyle herkesi etkilerler. Sürekli bir şey öğrenmek isterler. Öğrenmeye olan ilgileri hafızalarını arttırarak normal bir yetişkini şaşırtabilir. Çevresinde olan bitene duyarlı olarak fazla hareketli bir yaşamları vardır.

 

Yüksek İletişim Gücü

 

Zeka belirtileri olan çocuklar, çevreleriyle iletişim kurmayı severler. Çünkü onlardan farklı şeyler öğrenmeyi isterler. Bazı çocuklar vardır ki çok karşılaşmışızdır. Sordukları sorularla bizleri şaşkına çevirirler. Anlamlı ve düşündürücü sorular sorarak bizim bile akıl edemediğimiz şeyleri düşünürler. Böyle çocukların hayal güçlerini anlamlı bir şekilde kullanırlar ve çevresine karşı duydukları sorumluluk üst düzeydedir. Böyle anlarda çocuğunuzu takip edin. Genellikle bazı şeylere ilgi duyabilirler. Bunlar resim, spor, müzik gibi şeyler olabilir.

 

Araştırmalar Bunu Gösteriyor

 

Zeka belirtileri fazla olan çocuklara yapılan araştırmalara göre, bu çocukların çoğu hızlı öğrenerek yaşıtlarından daha üstün bir seviyeye gelebiliyor. Diğer çocuklar şımarık bir şekilde davranırken zekâ belirtiler olan çocuklar gayet olgun davranabiliyor. Ayrıca öğrendikleri kelimelerde bir o kadar fazla olup, bunları mantıklı bir şekilde açıklayabiliyorlar. Hayal güçleri fazla ve matematiğe karşı ilgili olan bu çocuklar farklı şeyler denemeyi isterler.

 

Arkadaşları Tarafından Dışlanabilirler

 

Zeka belirtileri olan çocuklar farklı düşünme yapılarında oldukları için diğer çocuklar tarafından dışlanabilirler. Çünkü diğer çocuklar oyun oynarken o, eğitici şeylerle uğraşmak ister. Bunun yanında diğer çocuklar tarafından bazı lakaplar takılarak alay edilme ihtimali de vardır. Bu aşamada çocuğunuz hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olup, onu da bilinçlendirmelisiniz. Yanında olduğunuzu ona hissettirmelisiniz. Başıboş bırakılan bu tür çocuklar ileri de kaygı bozukluğu ve özgüven eksikliği yaşarlar. Yani iyi bir eğitim almayan çocuklar zeka belirtileri olsa da faydalı olamazlar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.